Trzeciego dnia seniorzy odwiedzili miasto Barcelos. Zanim jeszcze wyruszyli na podbój tego miasta zostali poproszeni przez koordynatorów grupowej mobilizacji o udokumentowanie tego dnia poprzez robienie zdjęć za pomocą telefonów komórkowych. Prośba ta była uzasadniona wykorzystaniem wykonanych zdjęć do wieczornych warsztatów cyfrowych. Seniorów nie trzeba było długo zachęcać do tego działania.
Nasi fotoreporterzy wraz z przewodnikiem udali się na spacer po urokliwym mieście, w którym mieści się wiele zabytków, imponujących średniowiecznych obwarowań miejskich oraz mnóstwo posągów oraz straganów, na których króluje wizerunek koguta.
Kogut (Galo de Barcelos) jest jednym z najważniejszych symboli miasta, jak i całej Portugalii. Wiąże się z nim miejscowa legenda przekazywana przez portugalczyków z pokolenia na pokolenie. I właśnie od tej historii seniorzy zaczęli wycieczkę: opowiada ona historię o niesłusznie oskarżonym o popełnienie zbrodni galicyjskim pielgrzymie i skazanym na karę śmierci poprzez powieszenie. Tuż przed wykonaniem wyroku pielgrzym wybłagał spotkanie z miejskim sędzią. Zobaczywszy go podczas wyprawiania bankietu, pieglrzym zapewniał o swojej niewinności i rzekł: “Taką samą prawdą jest, że jestem niewinny jak i że ten kogut zapieje, gdy będą mnie wieszać.” Tak też się stało. Gdy wybiła godzina wykonania egzekucji na pielgrzymie, kogut wstał z talerza i zapiał, a wobec takiego cudu pielgrzym został niezwłocznie zwolniony.
Seniorzy tego dnia, jak można się zresztą domyślać najczęściej fotografowali właśnie wizerunek koguta, którego nie brakuje w Barcelos.
Seniorzy w między czasie bogaci o nowe doświadczenia związane z obsługą telefonu, a przede wszystkim słownika coraz chętniej nawiązywali interakcję z tubylcami i nie krępowali się, żeby sami wybrać się do sklepu czy zamówić kawę.
Dzień zakończyły już tradycyjnie warsztaty cyfrowe. Tego dnia seniorzy, posiadający w swojej galerii zdjęcia z wycieczki uczyli się ich obróbki m.in.: kadrowania; obracania; dostosowania jasności, kontrastu, nasycenia, ekspozycji, cieni, temperatury kolorów; wyostrzania; nakładania winiety czy zastosowania gotowych filtrów.
Uczestnikom warsztatów bardzo przypadły do gustu liczne opcje retuszowania zdjęć. Seniorzy byli zdumieni ilością możliwości poprawy zdjęć.