Podczas grupowej mobilności seniorów do Portugalii realizowanej w ramach projektu “Na naukę nigdy za późno” nr – 2021-1-PL01-KA122-ADU-000021044 organizowanego z programu Erasmus+ codziennie odbywały się warsztaty mające na celu podniesienie kompetencji cyfrowych uczestników.
Warsztaty najczęściej odbywały się wieczorami. Po całym dniu zwiedzania seniorzy rozsiadali się wygodnie i wraz z koordynatorkami projektu uczyli się różnych funkcji, które oferują smartfony.
Podczas sześciodniowego pobytu w Portugalii seniorzy odbyli zajęcia z:
– obsługi wyszukiwarki internetowej w smartfonach;
– zaznajomienia seniorów z aplikacją chrome;
– korzystania z Tłumacza Google: zarówno tłumaczenia tekstu pisanego na telefonie; tłumaczenia mowy oraz tłumaczenia tekstu widniejącego na papierze, tablicy itp. (np. Menu) za pomocą użycia kamery aparatu;
– obróbki zdjęć m.in. : kadrowania; obracania; dostosowania jasności, kontrastu, nasycenia, ekspozycji, cieni, temperatury kolorów; wyostrzania; nakładania winiety czy zastosowania gotowych filtrów;
– pobierania i ustawiania widgetów na telefonie;
– tworzenia kolaży ze zdjęć;
– pobierania i obsługi przydatnych aplikacji na telefon;
– komunikowania się poprzez komunikatory internetowe takie jak Whats up: wysyłania wiadomości tekstowych, głosowych, przesyłania zdjęć.
Seniorzy oprócz pracy na warsztatach, swoją pozyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystywali podczas wycieczek m.in. tłumacząc sobie karty menu lub tablice informacyjne, korzystając do tego z aplikacji Tłumacza Google; wyszukując informacji w języku polskim na temat zwiedzanych obiektów; robiąc wiele zdjęć, a następnie rozsyłając je znajomym i rodzinie za pomocą komunikatorów internetowych oraz MMS.
Każdy z uczestników nabył wiele cyfrowych kompetencji oraz przekonał się do smartfonów i funkcji, które oferują. Seniorzy po warsztatach nie kryli swojego zadowolenia i opinii, iż smartfony i internet pomagają i uatrakcyjniają czynności w życiu codziennym.